Ołówkiem #30: Trzy razy Lucky Luke

Ołówkiem 30 Trzy razy Lucky Luke Imaginaria

Kolejne odsłony przygód rewolwerowca strzelającego szybciej niż jego własny cień ukazują się regularnie. Aktualnie publikowana edycja komiksów z jego przygodami składa się z osiemdziesięciu dwóch tomów (tyle liczy lista zamieszczona na ostatniej stronie każdego z albumów), więc fani przygód samotnego kowboja nie będą mieli czasu na nudy. Lucky Luke jeszcze nie raz ich rozbawi.

W cieniu wież wiertniczych

Lucky Luke tom 18 W cieniu wież wiertniczych Okładka ImaginariaAmerykanie łatwo ulegają różnego rodzaju gorączkom. Koniec gorączki złota, to jedynie okazja, by znaleźć inne źródło bogactwa doprowadzające ludzi do szaleństwa. Okazała się nim ropa naftowa. Titusville słynie z obfitości tego surowca, nic więc dziwnego, że miasto przeżywa najazd poszukiwaczy łatwego zarobku. Kiedy jedni starają się osiągnąć sukces ciężką pracą, inni szukają dróg na skróty. Jedyną osobą, która jest w stanie utrzymać porządek w mieście jest Lucky Luke. Czeka go jednak bardzo trudne zadanie.

Osiemnasty tom przygód Lucky Luke’a to udana satyra na kapitalistyczną gospodarkę. W cieniu wież wiertniczych pokazuję, że perspektywa szybkiego wzbogacenia się nie pozostawia nikogo obojętnym. Małe miasteczko, staje się centrum wydobycia cennego surowca, co przekształca je ze spokojnego miejsca, w zanieczyszczony ośrodek miejski. Ropa naftowa jest dosłownie wszędzie, a łatwość zdobycia majątku, sprawia, że wszystko inne schodzi na drugi plan. Niektórzy gotowi są nawet trafić do aresztu, a nuż pod jego podłogą skrywa się źródło ropy.

René Goscinny i Morris serwują czytelnikom liczne żarty ukazujące absurdy ludzkich zachowań w obliczu potencjalnej zmiany statusu. Humor słowny Goscinny’ego przenika się z cartoonowymi rysunkami Morrisa tworząc urzekającą całość.

Lucky Luke tom 18 W cieniu wież wiertniczych Imaginaria

Daltonowie na kuracji

Lucky Luke tom 44 Daltonowie na kuracji Okładka ImaginariaDaltonowie nie ustają w poszukiwaniu sposobów na uwolnienie się z więzienia oraz na pomszczenie krzywd doznanych ze strony Lucky Luke’a. Tym razem z pomocą przychodzi im nieoczekiwany sprzymierzeniec. Profesor Otto von Himbeergeist twierdzi, że jest w stanie uleczyć każdego przestępcę. Do Stanów Zjednoczonych przybył, gdyż to w nich właśnie można znaleźć najbardziej zagorzałych przestępców. Lucky Luke ma wspierać jego działania, lecz dzielny kowboj nie bardzo wierzy w cudowne metody profesora. Czy niemieckiego naukowcowi uda się przekonać twardo stąpającego po ziemi człowieka Dzikiego Zachodu?

Tym razem ostrze satyry twórców Lucky Luke’a zostało wymierzone w popkulturowe postrzeganie psychoanalizy. Co prawda akcja komiksu rozgrywa się przed sukcesami Zygmunta Freuda, jednak jego duch unosi się nad całą opowieścią. Kultura popularna jest przesiąknięta uproszczoną psychoanalizą, a w wielu kryminalnych historiach, motywacje przestępców są analizowane z tej perspektywy. Doświadczyłeś czegoś złego w dzieciństwie, to może skłonić cię do wstąpienia na złą drogę – z takiego podejścia wyśmiewają się twórcy komiksu Daltonowie na kuracji. Na brak żartów nie można tu narzekać.

Daltonowie na kuracji to drugi w tym zestawieniu komiks klasycznego duetu Goscinny i Morris. Cała historia opowiedziana jest ze swadą, doskonałym wyważaniem proporcji oraz bezbłędnym wyczuciem momentu, w którym należy rozegrać żart. Daltonowie na kuracji to czterdziesty czwarty tom przygód Lucky Luke’a, a jednak czyta się go równie dobrze, co poprzednie.

Lucky Luke tom 44 Daltonowie na kuracji Imaginaria

Prorok

Lucky Luke tom 68 Prorok Okładka ImaginariaWiara to potężna siła, która może nawet wyzwolić z fizycznego więzienia. Daltonowie skorzystają zaś z każdej okazji, by uciec z więzienia, do którego trafili za sprawą Lucky Luke’a. W więzieniu spotykają proroka, za sprawą którego ich życie się skomplikuje, zarówno w więzieniu, jak i na wolności. Ich tropem ruszy Lucky Luke, jednak miejsce, do którego uciekli niereformowalni złoczyńcy, nie będzie łatwe do odnalezienia nawet dla tak wytrawnego łowcy Daltonów.

W połowie dziewiętnastego wieku w Stanach Zjednoczonych powstawało wiele wspólnot, także religijnych, których członkowie wierzyli w możliwość naprawy świata. Z kolei wiek dwudziesty to czas popularności teleproroków, którzy za niewygórowaną cenę ofiarują zbawieniem, co znakomicie wyśmiał zespół Genesis w piosence Jesus He Knows Me. Do pewnego stopnia te dwa elementy są celem dowcipów wypełniających sześćdziesiąty ósmy tom przygód Lucky Luke’a.

Autorem scenariusza do Proroka jest szwajcarski dziennikarz i scenarzysta Patrick Nordmann. Dobrze wyczuł on konwencję kultowej serii tworząc lekką i sympatyczną opowieść, która spodoba się fanom serii. O rysunkach Morrisa nie trzeba już chyba więcej pisać. Całość to kawałek przyjemniej rozrywki, nie tylko dla wielbicieli Dzikiego Zachodu.

Lucky Luke tom 68 Prorok Imaginaria


Lucky Luke, t. 18: W cieni wież wiertniczych (A l’ombre des derricks), scen. René Goscinny, rys. Morris, przeł. Marek Puszczewicz, Egmont Polska, Warszawa 2020.

Lucky Luke, t. 44: Daltonowie na kuracji (La guérison des Dalton), scen. René Goscinny, rys. Morris, przeł. Marek Puszczewicz, Egmont Polska, Warszawa 2020.

Lucky Luke, t. 68: Prorok (Le Prophète), scen. Patrick Nordmann, rys. Morris, przeł. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2020.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.