Ołówkiem #19: Lucky Luke

Ołówkiem 19 Lucky Luke Imaginaria

Od czasu do czasu powracam na Gitarą Rysowane do przygód Lucky Luke’a. Nawet te starsze albumy przygód kowboja strzelającego szybciej niż własny cień zdają się całkiem dobrze znosić próbę czasu. W kwietniu na nasz rynek trafiły dwa albumy serii Lucky Luke z różnych okresów jej powstawania.

Lucky Luke: Szyny na prerii

Lucky Luke 9 Szyny na prerii okładka Gitarą RysowaneSzyny na prerii to pierwsza przygoda Lucky Luke’a napisana przez René Goscinny’ego. Scenarzysta Asteriksa przez wiele lat będzie bawił czytelników kolejnymi opowieściami o samotnym kowboju.

Akcja Szyn na prerii rozgrywa się okresie dynamicznego rozwoju kolei na terytorium Stanów Zjednoczonych. Jednak postęp nie wszystkim jest w smak, przez co budowa kolei Transcontinental zostaje prawie zablokowana. Jednak na drodze Blacka Wilsona staje Lucky Luke, który postanawia przeciwstawić się bandytom paraliżującym rozbudowę linii kolejowej. Szybkostrzelny kowboj będzie musiał pokonać liczne trudności, znosić narzekania niezadowolonego pasażera oraz uniknąć zagrożenia ze strony obawiających się postępu Indian. Czy uda mu się pokonać liczne przeciwności i zakończyć z sukcesem misję?

Pierwszy tom przygód Lucky Luke’a autorstwa Goscinny’ego i twórcy serii Morrisa, choć ukazał się przeszło sześćdziesiąt lat temu, nadal bawi czytelników. Znajdziemy w nim wszystko, za co można polubić tę humorystyczną serię. Autorzy zgrabnie wplatają przygody głównych bohaterów w tło historyczne, oferując przy tym dynamiczną akcję oraz mnóstwo powodów do śmiechu.

Lucky Luke 9 Szyny na prerii Gitarą Rysowane

Lucky Luke: Daltonowie tracą pamięć

Lucky Luke 60 Daltonowie tracą pamięć okładka Gitarą RysowaneZmagania braci Daltonów z wymiarem sprawiedliwości stanowią fabularną oś tomu Daltonowie tracą pamięć. Powstały w 1991 roku album narysował Morris, a rolę scenarzystów objęli Xavier Fauche i Jean Léturgie. Czy udało im się udźwignąć klasyczną serię?

Bracia Daltonowie bardzo pragną uciec z więzienia, jednak kolejne próby kończą się porażkami. Przypadek sprawia, że postawiają spróbować nowego, mniej spektakularnego sposobu. Kiedy jeden z więźniów zostaje zwolniony ze względu na amnezję, rezolutni (no może nie wszyscy) bracia doznają nagłej utraty pamięci. Czy ich fortel się uda? Czy ich plany pokrzyżuje wątpiący w prawdziwość ich choroby Lucky Luke?

Pomysł na opowieść wydaje się banalny, jednak Fauche i Léturgie rozwinęli go całkiem udanie. Akcja opowieści nie zwalnia ani na chwilę, a coraz bardziej absurdalne sytuacje potrafią skutecznie rozbawić czytelników. Obok perypetii głównych bohaterów, śledzimy losy psa Bzika, którego także dopada choroba Daltonów, czego efekty są zaskakujące. Jakość rysunków Morrisa nie wymaga dodatkowego komentarza.

Lucky Luke 60 Daltonowie tracą pamięć Gitarą Rysowane

Zarówno Szyny na prerii, jak i Daltonowie tracą pamięć powinny przypaść do gustu nie tylko wielbicielom serii. Pierwszą z tych historii wypada poznać ze względu na jej historyczne znaczenie, jednak daleko jej do zmurszałych klasyków. Druga opowieść pozwala zażyć bezpiecznej dawki rozrywki.


Lucky Luke, t. 9: Szyny na prerii (Des rails sur la praire), scen. René Goscinny, rys. Morris, przeł. Marek Puszczewicz, Egmont Polska, Warszawa 2018.

Lucky Luke, t. 60: Daltonowie tracą pamięć (L’amnésie des Dalton), scen. Xavier Fauche, Jean Léturgie, rys. Morris, przeł. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2018.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 12 sierpnia 2018

    […] dla tych wiecznie młodych) na naszym rynku pojawia się coraz więcej. Obok klasycznej serii Lucky Luke, bardzo cieszą dobrze rozwijające się polskie serie, do których zalicza się humorystyczny […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.