Ołówkiem #10: Batman i Syn, Gotham Central

W mrocznym mieście Gotham wiele się dzieje. Przestępcy knują, policja i Mroczny Rycerz próbują pokrzyżować ich plany. A do tego nawet największy superbohater musi czasem zmierzyć się z… własnym potomstwem.

Batman i syn

Ołówkiem #10: Batman i Syn Gitarą RysowanePiąty tom Wielkiej Kolekcji Komiksów DC Comics przynosi reedycję znanego już polskim czytelnikom komiksu scenarzysty Granta Morrison i rysownika Andy Kuberta Batman i syn. W stosunku do pierwszego polskiego wydania z 2008 roku, które zawierało jedynie cztery zeszyty serii (#655-658), tom opublikowany w ramach WKKDC poszerzono o zeszyty 664 i 665. Nie zmieniają one jednak wiele w odbiorze całości. Tom wzbogaca także dołączony doń 411 zeszyt „Detective Comics”, w którym po raz pierwszy pojawiła się Talia Al-Ghul.

Uporawszy się z przestępczością w Gotham, Batman musi stawić czoła kolejnemu wyzwaniu. Podczas rekreacyjnego pobytu Bruce’a Wayne’a w Londynie, odwiedzana przez niego galeria zostaje zaatakowana przez armię Man-Batów wysłaną przez Talię Al-Ghul. Oprócz odparcia ataku niezbyt przyjaznych stworzeń, Batman musi także stawić czoła ojcostwu. Talia przedstawia mu bowiem Damiana, twierdząc że to jego biologiczny syn. Batman postanawia zając się chłopcem oraz odkryć jakie jeszcze niespodzianki zgotowała dla niego dawna kochanka. Zapanowanie nad wychowanym przez Ligę Asasynów dziesięciolatkiem nie będzie prostym zadaniem.

Batman i syn mógłby być niezłą historią, ale niestety czyta się ten komiks z umiarkowaną przyjemnością. Czytając go, ma się wrażenie obcowania z mocno wybrakowaną historią. Wątki pojawiają się i znikają, co sprawia wrażenie chaosu. Pojawienie się postaci, która mogła znacząco wpłynąć na wizerunek Batmana, stwarzało potencjał, którego nie udało się wykorzystać. Tym bardziej jest to dziwne, że Grant Morrison potrafi opowiadać ciekawe historie.

Gotham Central. Na służbie

Ołówkiem #10: Gotham Central Gitarą RysowaneMiasto Mrocznego Rycerza z innej perspektywy ukazano w serii Gotham Central. Na służbie, pierwszy z czterech tomów opowiadających o losach policjantów z Wydziału Poważnych Przestępstw (WPP) w Gotham, zawiera trzy znakomicie napisane historie w klimacie noir. Ich bohaterami nie są superbohaterowie, a zwykli policjanci, którzy muszą pracować w mieście pełnym zbrodni i radzić sobie z obecnością zamaskowanego samozwańczego stróża porządku.

Poza zwykłymi przestępcami detektywi z WPP muszą także mierzyć się arcyłotrami, z którymi zazwyczaj spotykał się Batman. W Na służbie pojawiają się między innymi Mister Freeze, czy Two-Face. Batman pojawia się z tych opowieściach sporadycznie, wkraczając w sytuacjach, które wymagają nadzwyczajnych środków. Policjanci starają jednak radzić sobie bez pomocy Mrocznego Rycerza.

Scenariusz dwóch z trzech z zamieszczonych w tomie opowieści (Na służbie i Motywy) napisał Ed Brubaker. Z kolei za scenariusz trzeciej (Pół życia) odpowiadała Greg Rucka. Napisane przez nich historie czyta się znakomicie. Udało im się także stworzyć grupę wiarygodnych bohaterów, których losy autentycznie obchodzą czytelnika. Scenarzyści pokazują, jak ciężka jest praca policjantów, jakie czyhają na nich zagrożenia, a także jak przestępcy są w stanie posłużyć się ich prywatnymi sprawami, aby osiągnąć swoje cele. Z kolei rysunki do serii Gotham Central stworzył Michael Lark. Jego kreska i sposób rysowania znakomicie pasuje do klimatu opowiadanych historii.

Gotham Cental. Na służbie to znakomity komiks, w którym wszystko jest na swoim miejscu. Intrygujące historie, wiarygodni bohaterowie oraz świetne rysunki składają się prawdopodobnie na jedną z najlepszych komiksowych serii ukazujących się aktualnie na naszym rynku.


Batman i syn (Batman and Son), scen. Grant Morrison, rys. Andy Kubert, tłum. Jarosław Grzędowicz, Marek Starosta, Tomasz Kłoszewski, Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics, t. 5, Eaglemoss, Londyn 2016.

Gotham Central, Tom Pierwszy: Na służbie (Gotham Central Book One: In the Line of Duty), scen. Ed Brubaker, Greg Rucka, rys. Michael Lark, tłum. Jacek Drewnowski, Egmont Polska, Warszawa 2016.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

4 komentarze

  1. komiksów o Batmanie nigdy nie czytałam – zawsze jednak lubiłam obejrzeć filmy z tym superbohaterem;)

  1. 13 listopada 2016

    […] zwykle jest Batman. Policjanci stanowią tło dla jego bohaterskich wyczynów. Drugi tom serii Gotham Central pokazuje walkę z przestępczością w Gotham z perspektywy tych ostatnich, pracujących w Wydziale […]

  2. 19 marca 2017

    […] obłąkanym rytmie to trzeci, po Na służbie oraz Klaunach i szaleńcach, tom serii Gotham Central opowiadającej o pracy policjantów z […]

  3. 24 stycznia 2018

    […] Autorzy powracają w nich do niektórych wątków pojawiających się w poprzednich tomach serii (Na służbie oraz Klaunach i szaleńcach oraz W obłąkańczym rytmie), zamykając całość bardzo mocnym […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.