Nowe narodziny. Uniwersum DC – Odrodzenie

Uniwersum DC Odrodzenie Gitarą Rysowane

Zmiany w komiksowym uniwersum DC, które zapowiadały dwa tomy wydane pod szyldem Droga do odrodzenia (Superman: Lois i Clark oraz Ostatnie dni Supermana) nadeszły. Zaledwie pięć lat po komiksie Flashpoint: Punkt krytyczny, który zapoczątkował wersję uniwersum znaną w Polsce jako Nowe DC Comics (New 52), Geoff Johns znów wywraca znany komiksowy świat do góry nogami, jego Uniwersum DC – Odrodzenie wyznacza nowy początek.

Uniwersum DC Odrodzenie Okładka Gitarą RysowaneGłównym bohaterem albumu jest uwięziony poza czasem i przestrzenią (w wyniku wydarzeń opisanych we wspominanym wcześniej komiksie Flashpoint: Punkt krytyczny) Wally West, który onegdaj znany był jako Kid Flash, a potem Flash. On jeden zdaje sobie sprawę z tego, że rzeczywistość uległa zmianie, a ktoś skradł superbohaterom 10 lat życia. Wally stara się powrócić do świata, szukając pomocy u dawnych przyjaciół, jednak nikt go nie pamięta, a czasu na powrót pozostało mu coraz mniej…

Napisana przez Johnsa historia Wally’ego Westa wciąga, gra na emocjach czytelnika, który autentycznie kibicuje wysiłkom bohatera. Z drugiej strony historia może odrzucać dziesiątkami nawiązań i aluzji do uniwersum wydawnictwa DC, a także sygnałów dotyczących jego przyszłych losów. Czytając Uniwersum DC – Odrodzenie, można odnieść wrażenie, że jest to komiks napisany dla wtajemniczonych, a nie dla osób rozpoczynających przygodę ze światem Batmana i Supermana. Moją największą wątpliwość budzi wmieszanie w ciągłość fabularną postaci z komiksu Strażnicy Alana Moore’a i Dave’a Gibbonsa, które dotąd pozostawały bezpiecznie poza jej obrębem i chyba lepiej żeby tak pozostało.

Od strony graficznej album przygotowany jest znakomicie. Gary Frank, Ethan Van Sciver, Ivan Reis, Phil Jimenez znakomicie zrealizowali intencje Geoffa Johna, tworząc momentami znakomite kadry i plansze.

Uniwersum DC Odrodzenie 1 Gitarą Rysowane

Cennym uzupełnieniem wydawnictwa, zwłaszcza dla osób nieobeznanych z losami uniwersum DC, jest zamieszczony na końcu albumu Przewodnik po Odrodzeniu. Zawiera on objaśnienia najważniejszych aluzji i odniesień do wcześniejszych komiksów wydawnictwa DC zawartych w Uniwersum DC – Odrodzenie. Szkoda tylko, że przewodnik odsyła czytelnika do konkretnych stron komiksu, podczas gdy paginacji brak.

Uniwersum DC – Odrodzenie to interesujący komiks, który zadaje się stawiać więcej pytań niż daje odpowiedzi. Jako samodzielna opowieść sprawdza się średnio, a jako cześć większej całości, to dopiero się okaże.


Uniwersum DC Odrodzenie (DC Universe: Rebirth – The Deluxe Edition), scen. Geoff Johns, rys. Gary Frank, Ethan Van Sciver, Ivan Reis, Phil Jimenez, tłum. Tomasz Sidorkiewicz, DC Deluxe, Egmont Polska, Warszawa 2017.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 11 listopada 2017

    […] wreszcie czas by zająć się odrodzonym uniwersum DC. Seria Batman – Detective Comics nie należała do najlepszych w ramach Nowego DC Comics!, a […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.