Łaskun

Katarzyna Puzyńska Łaskun Gitarą RysowaneLipowo i jego okolice wydają się dość spokojnym miejscem na ziemi. Jednak to, co widać, okazuje się grą pozorów. Spokojna okolica, co pokazuje cykl książek Katarzyny Puzyńskiej, kryje w sobie zbrodniczy potencjał. Łaskun, szósta odsłona serii, potwierdza, że wieś spokojna i wesoła istnieje tylko w wyobraźni poetów.

W położonym na uboczu domu sędziego Jaworskiego dwie kobiety odnajdują makabryczną inscenizację. Połączone zwłoki kobiety i mężczyzny tworzą postać rodem z koszmaru. Ofiarami przerażającego mordu okazują się właściciel domostwa oraz tancerka erotyczna z pobliskiego klubu. Obie te osoby zetknęły się z Danielem Podgórskim. Czy policjant ma coś wspólnego z popełnionymi zbrodniami? Kto dokonał dwóch zabójstw i czy będą kolejne ofiary? Czy Podgórskiemu i powracającej z przymusowej hospitalizacji Klementynie Kopp uda się rozwikłać tę zagadkę, zanim będzie za późno?

Opisana w Łaskunie kryminalna historia ma wiele wątków pobocznych, które, wprowadzane w odpowiednim momencie, skutecznie mylą tropy. Samodzielna próba rozwiązania zagadki jest dość skomplikowana, co stanowi zaletę książki. Historię możemy obserwować z wielu punktów widzenia, co z jednej strony, zmusza czytelnika do większego zaangażowania, a z drugiej zwiększa jego wiedzę o kierujących postaciami motywach.

Akcja Łaskuna, jak i poprzednich odsłon cyklu, osadzona jest w małomiasteczkowych i wiejskich realiach. Autorka wiarygodnie przedstawia mentalność żyjących na prowincji ludzi. Pokazuje jak pozornie mały świat, staje się uniwersum, w którym łatwo ukryć dewiacje i zbrodnie.

Lektura Łaskuna nasuwa skojarzenia ze znakomitym brytyjskim serialem kryminalnym Morderstwa w Midsomer. Tam spokojna angielska wieś skrywała liczne tajemnice, które stanowiły motyw niejednej zbrodni. Z kolei dokładność w portretowaniu społecznego kontekstu zbliża książkę Puzyńskiej do autorów szwedzkich kryminałów.

Łaskun to ponad osiemset stron niebezpiecznie wciągającej lektury. Jeśli nie mieliście okazji zapoznać się z poprzednimi odsłonami cyklu, to warto po nie sięgnąć przez zabraniem się za część szóstą. Łaskuna można czytać jako samodzielną powieść, jednak znajomość pięciu wcześniejszych książek pomaga lepiej zrozumieć niuanse związków pomiędzy bohaterami.

Jedynym, o co można mieć do autorki drobną pretensję, to cliffhanger, którym zamyka ona Łaskuna. Los jednej z kluczowych postaci w życiu Daniela Podgórskiego osób staje się niewiadomą. Jednak tajemnica ta zostanie dość szybko rozwikłana, gdyż kolejny tom cyklu Katarzyny Puzyńskiej zatytułowany Dom czwarty, ukaże się jeszcze w tym roku.

Łaskun to bardzo dobra powieść, która autentycznie wciąga. Znakomita powieść na wakacyjne wieczory. Dobrze, że ciąg dalszy nastąpi wkrótce.


Katarzyna Puzyńska, Łaskun, Prószyński i S-ka, Warszawa 2016.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 11 grudnia 2016

    […] Lipowa i Brodnicy skrywają niebezpieczne oblicze. Kilka miesięcy po wydarzeniach opisanych w Łaskunie policjanci z komendy w Brodnicy muszą po raz kolejny rozwikłać skomplikowaną kryminalną […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.