Krew Tchórzy: Zemsta Jamy

Krew Tchórzy: Zemsta Jamy Gitarą RysowaneAnglicy pozostają w centrum uwagi od kilku tygodni za sprawą niefortunnego referendum z 23 czerwca, w którym wbrew Szkotom i Irlandczykom, a przy cichym wsparciu Walijczyków, postanowili zwiększyć dystans od kontynentu. Pragnąc na chwilę odsapnąć od zmagań z Brexitem, sięgnąłem po komiks Krew Tchórzy: Zemsta Jamy, który bynajmniej od Anglii odpocząć nie pozwolił, odwrócił jednak uwagę od współczesności.

Rok 1641, w Indiach Zachodnich dochodzi do masakry angielskiego obozowiska. Ponad dwadzieścia lat później Arthur J. Joyce Byron Pike musi znaleźć sprawców okrutnego mordu. Poćwiartowane zwłoki odnalezione na angielskiej wsi, zdają się prowadzić do sprawy sprzed dwudziestu lat. Czy tajemniczy Dziennik odnaleziony na strychu rodzinnej posiadłości małżonki śledczego pozwoli odkryć prawdę?

Akcja komiksu Krew Tchórzy: Zemsta Jamy rozgrywa się w dwóch planach czasowych. Poznajemy losy dwóch śledztw. Pierwszego prowadzonego w sprawie masakry z 1641 roku, drugiego dotyczącego poćwiartowanych zwłok. Oba dochodzenia wydają się ze sobą łączyć. Scenarzysta, a zarazem rysownik, nie odkrywa jednak wszystkich kart od razu, umiejętnie budując fundamenty pod dalszy ciąg historii.

Krew Tchórzy: Zemsta Jamy Gitarą RysowaneJean-Yves Dellite ciekawie oddał klimat siedemnastowiecznej Anglii, po wojnie domowej lat 1642–1651, zarówno w warstwie fabularnej, jak i rysunkowej. Wojenne echa wyczuwalne są w zachowaniu, czy wygłaszanych przez postaci komentarzach. Z kolei rysunki doskonale oddają uroki, ale i mroki angielskich wsi czy małych miasteczek. Przyjrzyjcie się choćby panoramie Yorku, a docenicie w pełni kunszt rysownika. Jak na imperium, które miało nieść oświecenie barbarzyńcom w kolonizowanych krainach, Anglia jawi się w pierwszym tomie Krwi Tchórzy jako miejsce, w którym racjonalność i nauka muszą dopiero ukonstytuować swój status.

Krew Tchórzy: Zemsta Jamy pokazuje także mroczne strony procesów kolonizacji oraz rodzące się w ich trakcie konflikty, których ofiarami padała przede wszystkim ludność zajmowanych ziem. Padała ona także ofiarą intryg, które miały na celu zlikwidowanie konkurentów do kolonizowanych ziem.

Komiks Jean-Yvesa Dellite’a oferuje solidną porcję rozrywki osadzoną w dobrze naszkicowanych historycznych realiach. Krew Tchórzy: Zemsta Jamy to komiks, który szczególnie może się podobać wielbicielom kryminałów osadzonych mocno w przeszłości, bądź osobom zainteresowanym historią Anglii. Nic, tylko pozostaje czekać na drugi tom.


Krew Tchórzy, t. 1: Zemsta Jamy (Le Sang Des Lâches – Tome 1: La Vengeance de Yama), scen. i rys Jean-Yves Delitte, tłum. Wojciech Birek, Scream Comics, Łódź 2015.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 30 grudnia 2016

    […] tom serii Krew Tchórzy domyka wątki rozpoczęte w Zemście Jamy. Jean-Yves Delitte zgrabnie pokazuje pracę upartych śledczych, okraszając niespiesznie toczącą […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.