Gilles McCabe. Cześć pierwsza i druga

Gilles_McCabe_1Zagadka Kuby Rozpruwacza nieustannie inspiruje licznych badaczy oraz twórców kultury popularnej. Każdego roku ukazuje się co najmniej kilka książek, których autorzy wskazują nowych podejrzanych przywołując liczne dowody ich winy. Od początku sprawa londyńskiego mordercy stała się także przedmiotem książek, opowiadań, piosenek, filmów oraz komiksów. Prawdopodobnie najsłynniejszą graficzną opowieścią o Kubie Rozpruwaczu jest komiks Alana Moore’a i Eddy’ego Campbella Prosto z piekła. Jest też coś, co łączy tę legendarną powieść graficzną z dwuczęściowym komiksem Gilles McCabe.

Jesienią 1888 roku londyńską dzielnicą Whitechapel wstrząsnęła seria okrutnych zabójstw dokonanych na miejscowych prostytutkach. Dziesięć lat po tych wydarzeniach ponownie giną kobiety upadłe w dzielnicy biedoty. Śledztwo, które prowadzi inspektor Gilles McCabe doprowadzi do zaskakujących rezultatów. Pracę inspektora utrudniać będą relacje z przełożonymi oraz trudny charakter policjanta. Czy Kuba Rozpruwacz powrócił? Czy tym razem uda się go schwytać?

Gilles_McCabe_2Komiks Gilles McCabe powstał jako praca dyplomowa na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Strona graficzna to najmocniejsza strona tego wydawnictwa. Barbara Okrasa swoimi oszczędnymi ilustracjami i ograniczoną paletą kolorów znakomicie buduje klimat opowieści. Sportretowana przez nią dzielnica Whitechapel jawi się jako miejsce klaustrofobiczne i pełne brudu, trochę na pograniczu snu i jawy. Autorka dobrze radzi sobie z opowiadaniem obrazem, dobrze rozrysowuje bardziej dynamiczne fragmenty akcji. W obu albumach razi za to nadmierna liczba kadrów ze zbliżeniami twarzy postaci.

Scenariusz Daniela Gizickiego to dość konwencjonalna opowieść kryminalna z elementami science-fiction. Autor potrafi zaciekawić czytelnika stopniowo odsłaniając kolejne elementy opowieści. Podczas lektury Gillesa McCabe’a nie mogłem pozbyć się wrażenia, że dzieło Gizickiego ma w sobie coś ze znakomitego opowiadania Harlana Ellisona Łowca w mieście na skraju świata oraz serialu „Ripper Street”. Szkoda tylko, że autora tak bardzo pochłonęła sama intryga oraz bardzo ciekawa postać tytułowego detektywa, że zabrakło mu czasu na rozbudowanie drugiego planu.

Gilles McCabe to interesująca opowieść, zbudowana wokół jednej z najbardziej intrygujących zagadek kryminalnych. Ze wspomnianym wcześniej komiksem Prosto z piekła łączy ją ascetyczna warstwa graficzna oraz sugestia stałości zła w ludzkiej naturze. Najmocniejsze strony komiksu Daniela Gizickiego i Barbary Okrasy to intrygujący główny bohater oraz szata graficzna dobrze dostosowana do klimatu opowieści. Jeśli pojawi się kolejna odsłona przygód Gillesa McCabe’a, co może sugerować zakończenie drugiej części, to z chęcią po nią sięgnę.


Gilles McCabe. Część pierwsza, scen. Daniel Gizicki, rys. Barbara Okrasa, Wydawnictwo Komiksowe, Warszawa 2014.

Gilles McCabe. Część druga, scen. Daniel Gizicki, rys. Barbara Okrasa, Wydawnictwo Komiksowe, Warszawa 2015.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.