Deadpool Classic, tom 2

Deadpool Classic 2 Gitarą Rysowane

Pisząc o pierwszym tomie Deadpool Classic, wspomniałem, że najciekawsza z zamieszczonym w nim przygód najemnika z nawijką wyszła spod pióra Joe Kelly’ego. W drugim tomie serii, wydawanej w ramach kolekcji Marvel Classic, znajdziemy kontynuację jego zmagań z najbardziej popularnym antybohaterem z sąsiedztwa.

Deadpool Classic 2 Okładka Gitarą RysowaneW drugim tomie Deadpool Classic znajdziemy dwie rozbudowane kilkuzeszytowe historie oraz jedną krótszą, pozwalającą nam zagłębić się w przeszłość głównego bohatera. Pierwsza z dłuższych opowieści zaczyna się od starcia z dość przeciętnym przeciwnikiem jakim jest Taskmaster. Podczas walki z nim Deadpool zdaje sobie sprawę, że jego czynnik gojący przestał poprawnie działać, co może mieć wpływ na jego zawodową efektywność. Zdolność szybkiej regeneracji stanowiła o sukcesie Wade’a w najemniczym fachu. Ratunkiem dla niego może być ponowne spotkanie z osobą, która uczyniła go takim jakim jest. Czy znajdzie się dla niego lekarstwo? Jaką rolę w wydarzeniach odegra Siryn, w której Deadpool wydaje się zadurzony?

Uporawszy się ze swoimi fizycznymi słabościami, Deadpool postanawia popracować nad swoją psychiką. Dzięki staraniom Siryn dojrzał on w sobie odrobinę dobra, a nie tylko chęć do walki i zanudzania, w jej trakcie, na śmierć swoimi pełnymi elokwencji wywodami. Próba zmiany okazuje się jednak trudna w zetknięciu z szaloną Typhoid Mary, która pragnie zemścić się na swoich mniej lub bardziej wyimaginowanych prześladowcach z Daredevilem na czele. Jak wypadnie Wade w konfrontacji z diabłem z Hell’s Kitchen?

Deadpool Classic 2 1 Gitarą Rysowane

Najkrótsza z zebranych w tomie opowieści ukazuje nam Wade’a Wilsona sprzed przemiany w Deadpoola. Wilson już wtedy stał się stał się obiektem zainteresowania agencji pragnącej go zatrudnić do roli superbohatera (co zostało opowiedziane w pierwszym tomie Deadpool Classic). Jednak przewidywania odnośnie jego sukcesu w tej roli nie były od początku dobre. W tej opowieści przyjrzeć się także możemy jego relacji z Vanessą, która widziała w związku z nim nadzieję na lepszą przyszłość.

Napisane przez Joe Kelly’ego historie, choć poporządkowane prezentacji widowiskowych starć Deadpoola z jego licznymi przeciwnikami, nie zawodzą także na płaszczyźnie fabularnej. Nie są co prawda specjalnie oryginalne, ale nie ma co narzekać. Siłą tej opowieści są dialogi, a przede wszystkim tyrady głównego bohatera, w których roi się od odniesień do amerykańskiej popkultury. Co prawda, niektóre dowcipy wypadają dość blado, ale może to być po części wynikiem innego kontekstu kulturowego, którego nie udało się w pełni oddać w tłumaczeniu. Śledzenie tych nawiązań ukrytych w wypowiedziach bohaterów, a także w warstwie graficznej, to spora frajda dla czytelników.

Drugi tom Deadpool Classic pozwala także lepiej poznać otoczenie głównego bohatera oraz ważne dla niego osoby, jak Blind Al czy Weasel. Szczególnie ciekawie wypada spotkanie tego drugiego z przyjacielem Daredevila Foggym Nelsonem. Pomocnicy super(anty)bohaterów nie mają wszak łatwego życia, a czeka w nim na nich wiele niespodzianek.

Deadpool Classic 2 2 Gitarą Rysowane

Głównym odpowiedzialnym za szatę graficzną zebranych w tomie historii jest Ed McGuinness, który we współpracy z Kevin Lau, Shannonem Dentonem oraz Johnem Fangiem przygotował rysunki do zeszytów głównej serii (#2-8). Autorem rysunków do historii o związku Wade’a z Vanessą (zeszyt #-1) jest Aaron Lopresti, z kolei szorstką przyjaźń Deadpoola z Daredevilem zilustrował Bernard Chang. Ich rysunki nie odbiegają od typowych dla lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku komiksowych ilustracji eksponujących nadmierne umięśnienie superbohaterów. W stylu McGuinessa widać także pewną karykaturalność, która dodaje przygodom Deadpoola swoistej komiczności.

Drugi tom Deadpool Classic nie zawiedzie fanów tej postaci. Dla osób zaczynających swoją przygodę z Deadpoolem może stanowić niezłe wprowadzenie do świata tego specyficznego antybohatera. Szczególnie do gustu powinien ten komiks przypaść osobom lubującym się w intertekstualnych gierkach.

Lekturze przygód Deadpoola sprzyjać może dobra ścieżka dźwiękowa. Przebój Alice’a Coopera sprawdza się w przypadku drugiego tomu jego klasycznych przygód znakomicie.


Deadpool Classic, t. 2 (Deadpool Classic Vol. 2), scen. Joe Kelly, Pete Woods, rys. Ed McGuinness, Kevin Lau, Shannon Denton, John Fang, Aaron Lopresti, Bernard Chang, tłum. Oskar Rogowski, Marvel Classic, Egmont Polska, Warszawa 2017.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

5 komentarzy

  1. Monika pisze:

    Bardzo ciekawy komiks. Jako nastolatka lubilam czytac rozne komiksy 😀

  2. Jeszcze nie miałam okazji czytać nic o Deadpoolu, ale właśnie szykuje się tom Superbohaterów Marvela z nim, więc akurat nadarzy się okazja 😉

  3. Wow, ścieżka dźwiękowa dobrana do lektury… muszę wypróbować ten sposób odbioru dzieła ;).

    • Wojciech Lewandowski pisze:

      Zawsze czytam przy muzyce. Czasem udaje mi się przed lekturą dobrać pasująca doń muzykę. Czasem dopiero po zakończeniu zmagań z książką czy komiksem układa mi się w głowie soundtrack do tego dzieła. Czasem autorzy sami przywołują liczne utwory, a wtedy pozostaje tylko je wrzucić do odtwarzacza 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.